Czym jest archetyp marki i jak go wykorzystać?

Archetyp marki to konstrukt czysto teoretyczny. Powstał po to, by pomóc Ci doprecyzować charakter marki i jej specyfikę. Dzięki temu łatwiej jest opracować charakterystyczny język komunikacji marketingowej, strategię marketingową czy kanały komunikacyjne.

Istnieję 12 archetypów marki. Każdy z nich ma swój specyficzny rys. Jeżeli nie widzisz swojej marki w jednym z nich, to spokojnie. Niektóre firmy wpisują się w np. w dwa profile. Jeżeli jednak dwa to dla Ciebie nadal za mało widzisz siebie w większej liczbie archetypów, to może warto to przemyśleć. Być może brakuje jeszcze doprecyzowania jej charakteru i specyfiki. Pamiętaj, że Twoja firma, Twoja marka nie musi być dla wszystkich. Jeżeli próbujesz ją dopasować do wszystkich, to źle na tym wyjdziesz. Wybierz swój charakter, swoją specyfikę i trafiają do węższego grona, ale za to znacznie skuteczniej.

Czym zatem jest archetyp marki i jakie ma znaczenie w jej kształtowaniu?

Czym jest archetyp?

Zanim zaczniemy omawiać archetypy marki, zacząć trzeba od definicji samego archetypu. Czym jest to pojęcie, co oznacza i co opisuje.

Pojęcie archetypu wprowadził szwajcarski psychiatra Carl Gustaw Jung. Jego zdaniem istnieje coś takiego jak zbiorowa świadomość ludzkości, a jej podstawę stanowią właśnie archetypy. Są to ogólne wzorce i obrazy, wspólne dla wszystkich, które każdy od razu rozpoznaje i w określony sposób na nie reaguje.

Inaczej można powiedzieć, że archetyp to zestaw cech, które opisują określoną postać, zjawisko czy zdarzenie. Jest on wspólny dla całej ludzkości.

Margaret Mark i Carol S. Pearson wykorzystały pojęcie archetypu i wprowadziły je do obszaru brandingu i reklamy. Teoria archetypów zyskała jednak główne zastosowanie w obszarze zarządzania marką.

Teoria archetypów marki

O czym mówi teoria archetypów marki? Mówi o tym, że marka, tak samo jak ludzie, ma swój charakter i swoją osobowość. Może więc ten swój wyjątkowy zestaw cech rozwijać lub udoskonalać w zależności od potrzeb i założeń.

Teoria archetypów pozwala wydobyć z marki to, co jest w niej najlepsze. Pomaga to podkreślić i zaznaczyć. Jednocześnie wspiera sposób komunikowania tych wyróżników odbiorcom.

Ważnym elementem jest również to, że dzięki założeniom omawianej teorii, twórcom firm i marek łatwiej jest zaprojektować sposób funkcjonowania pośród klientów. Gdzie powinna się marka pojawiać, jakie kanały wybierać, jakim językiem operować. W tym wszystkim właśnie pomaga teoria archetypów marki.

Dlaczego warto poznać archetyp swojej marki?

Przede wszystkim dlatego, że określenie archetypu marki znacznie ułatwia pracę nad spójnym przekazem marketingowym, reklamowym. Dziś, gdy na rynku wiele jest różnorodnych firm, trudno jest się przebić, gdy ma się przeciętny produkt i przeciętną ofertę. Trzeba się wyróżnić. W znalezieniu tego wyróżnika również pomaga teoria archetypów. To właśnie dzięki niej możesz określić grupę docelową, zaprojektować sposób komunikacji marketingowej, wizualną reprezentację firmy oraz sposób porozumiewania się z klientami.

Wybór właściwego archetypu marki i zgodne z nim zaprojektowanie strategii marketingowej może pomóc wyróżnić się na tle konkurencji. Firma staje się wówczas znacznie bardziej charakterystyczna, wyjątkowa. To prowadzi do tego, że łatwiej zapada w pamięć, a takie natomiast częściej są przez klientów wybierane.

Ponadto, wybór odpowiedniego archetypu będzie miał wpływ na to, w jaki sposób firma będzie wzbudzała emocje w odbiorcach i jakie to będą emocje. Takie powiązanie jest konieczne dla zbudowania strategii sprzedaży, która jest powtarzalna i niemalże schematyczna. Trudno bowiem prowadzić firmę, w której z miesiąca na miesiąc nic nie jest pewne i wszystko może się zdarzyć. Trzeba tak zaprojektować swoje działania, by zyski były przewidywalne (przynajmniej w jakichś widełkach). Do tego konieczne jest emocjonalne pobudzanie odbiorców. A to natomiast znacznie ułatwia dobór archetypu. 

Wiedząc, jaką osobowość ma Twoja marka, łatwiej jest wybrać właściwe emocje oraz sposób ich wzbudzania. To jakie są te archetypy marki?

12 archetypów marki i ich charakterystyka

Twórcy teorii wyróżnili dwanaście głównych archetypów. Różne źródła podają ich rozmaite nazwy, dlatego w poniższej analizie zostaną podane wszystkie występujące. Jeżeli więc zechcesz uzupełnić swoją wiedzę na temat konkretnego archetypu marki łatwiej będzie Ci odnaleźć informacje, znając wszystkie wykorzystywane nazwy. Przejdźmy zatem do analizy. Przy okazji zostaną pokazane przykłady, jak wykorzystać archetypy marki w dziedzinie zarządzania marką i do właściwego pozycjonowania marki.

Archetyp marki: Niewinny (The Innocent)

Niewinny to marka, która charakteryzuje się prostotą, wiarą w lepsze jutro i dziecięcą wręcz beztroską. Ważne jest dla niej oferowanie poczucia bezpieczeństwa, sielskiego klimatu i szczęśliwego życia. Przykład marki, która wykorzystuje archetyp niewinnego jest Coca – cola. 

Taka marka jest bardzo optymistyczna, radosna, pozytywna. Widzi szklankę do połowy pełną. Marka, która wykorzystuje archetyp niewinnego akceptuje wszystkich takimi, jakimi są. Daje prawo do bycia sobą i pokazuje, że to właśnie jest wartością. Traktuje swoich odbiorców równo i obdarza ich licznymi pozytywnymi emocjami. Chce, by razem z nią tych pozytywnych emocji doświadczali. 

Jej przekaz to radość, szczęście, spokój. Marka niewinny lubi wyróżniać się ciepłem, dziecięcą prostotą.

Najczęściej wybierane przez niewinnego barwy to niebieski, biały, zielony – czyli spokojne, dające nadzieję i sugerujące poczucie bezpieczeństwa. 

Archetyp marki: Porzucony, Wygnaniec, Buntownik (The Orphan)

To marka, która również szuka poczucia bezpieczeństwa, ale nie poprzez swego rodzaju naiwność czy lekkość, ale poprzez zmianę, rewolucję, innowacje. 

Przykład marki, która jest buntownikiem to z pewnością Apple, z ich hasłem Think different. W przypadku takiej marki odbiorcy czują się jako współtwórcy zmian i rewolucji. Są uczestnikami przemian, ale aktywnymi, nie biernymi. Są tak samo kreatywni jak marka, którą wspierają. 

Kluczową rolę odgrywa tutaj wolność. Wolność twórcza, wolność zmieniania rzeczywistości i wprowadzania oryginalnych rozwiązań. 

Buntownik jest bezkompromisowy. Nie zgadza się na konformizm, uległość i sztywne, ustalone z góry ramy. Jego język jest stanowczy, jednoznaczny, czasem ostry. Marka wypowiada się na tematy mainstreamowe, ale nie idzie z nurtem. Z reguły jest w kontrze i nie boi się głośno wypowiadać swoich opinii. 

Buntownik nie zgadza się na reguły i zasady. Potrafi rozdmuchać drobiazgi i zrobić z nich wielkie rzeczy. Archetyp buntownika dąży do ulepszania świata i dawania swoim odbiorcom wolności. 

Barwy, które często wybierane są przez takie marki to czerwony i żółty, czyli dynamiczne i wyraziste kolory.

Archetypy marki: kochanek (The Lover)

Kochanek to piękno i zmysłowość. Dąży do zdobycia i zaoferowania zmysłowej przyjemności. Rozpoznawalność marki, która jest kochankiem opiera się na budzeniu emocji i uczuć, głównie komunikuje przyjaźń i miłość, jak również po prostu przyjemność. 

Marka kochanek daje swoim odbiorcom przyjemne doznania na poziomie cielesnym. Jej produkty przeznaczone są głównie do zaspokojenia potrzeb zmysłowych: to marki modowe, kosmetyczne czy jubilerskie. 

Kampanie reklamowe opierają się na pięknie i doznaniach (zapach, wygląd, konsystencja). Marka kochanek podkreśla wewnętrzne piękno zewnętrznymi atrybutami: pierścionkami, kosmetykami, ubraniami. W jej strategii marketingowej i komunikacyjnej dominują przymiotniki i słowa związane z czuciami (Apart Z miłości do piękna). Stawia na zmysły i zmysłowość. Chce być kojarzona z intymnymi sytuacjami odbiorców (zaręczyny, bliskość itp.). 

Archetyp marki: Mędrzec, Przewodnik, Filozof, Mentor, Nauczyciel (The Sage)

To nie wszystkie archetypy marki. Przejdźmy teraz dalej. Przed nami mędrzec, przewodnik, filozof, mentor, nauczyciel. 

Jest to archetyp dominujący w firmach specjalistycznych, eksperckich. Archetyp mędrca wykorzystuje np. Google. 

Wśród marek oferujących swoje usługi czy produkty w zgodzie z tym archetypem dominuje język specjalistyczny, powaga, spokój i konserwatywne podejście. To marka bardzo stonowana. Opiera się na nauce, faktach i badaniach. Mędrzec poucza. 

W komunikacji Mędrzec korzysta przede wszystkim z faktów. Rzadko kiedy jego wypowiedzi opierają się na opiniach (chyba, że są to opinie ekspertów). Zdecydowanie częściej posługuje się faktami, danymi i konkretnymi liczbami. 

Mędrzec podaje informacje i rozwiązania. Rozkłada wszystko na czynniki pierwsze i poucza swoich odbiorców. Jest poważnym naukowcem, a w jego strategii marketingowej nie znajdziesz “śmieszkowania”.

Jeżeli archetyp mędrca pasuje do Twojej firmy, to znaczy, że chcesz być ekspertem w swojej dziedzinie. Dążysz do takiego pozycjonowania marki, by była ona opiniotwórcza, by to do Ciebie zwracano się z prośbą o profesjonalną i merytoryczną wypowiedź. 

Archetyp marki: Głupiec, Błazen, Wesołek, Śmieszek, Klaun (The Fool)

Idźmy dalej. Następne archetypy marki będą równie ciekawe. Czas na głupca, błazna, wesołka, śmieszka. To marka, która ceni wolność, swobodę, spontaniczność, nawet bez patrzenia na negatywne konsekwencje takiego działania. Lubi łamać schematy, ale nie w stylu buntownika, tylko tak po prostu. Jej dążenie do wolności przypomina nieco niewinnego, ale są tu pewne różnice. Niewinny jest również spontaniczny i dąży do wolności, ale jest w tym coś z wczesnego dzieciństwa. To śpiewanie na deszczu i skakanie po kałużach. Natomiast błazen działa inaczej. To bardziej nastolatek, który miewa “głupawkę”. Jego język, żarty, spontaniczność i wolność nie są rozczulające i wzruszające (jak u niewinnego), ale często wręcz żenujące czy krępujące. 

Głupiec może być kontrowersyjny w swoich wypowiedziach, ale nie tak jak buntownik – gdzie jest to przemyślane. Tu raczej jest to chęć wyrażenia swojej przekory i kontry. Przykład marki, która jest błaznem? Chociażby Old Spice z ich “Siedzę na koniu. Tyłem”. 

W jej tożsamości jest chaos. Trudno bowiem zrozumieć, czemu to łamanie zasad ma służyć, dlaczego bywa kontrowersyjna. Firmy, które korzystają z tego archetypu bardzo często w swojej komunikacji drwią, kpią, używają ironii i sarkazmu. 

Co jednak ciekawe to właśnie błazen jest duszą towarzystwa. Dużo żartuje, nie jest poważny, potrafi mówić lekko i z przymrużeniem oka praktycznie o wszystkim. To archetyp dobry dla firm, które nie potrzebują poważnego wizerunku. Może być przeznaczony dla marek młodzieżowych lub dla młodych dorosłych. Dobra zabawa, żart i ironia mogą do tej grupy odbiorców skutecznie przemówić. 

Archetyp marki: Odkrywca, Badacz (The Seeker)

Jakie jeszcze mamy archetypy marki? Czas na badacza, odkrywcę. To indywidualista o wysokiej ambicji. Szuka własnej drogi. Lubi eksperymentować. Nie zadowala się standardowymi, powszechnymi rozwiązaniami. 

Szuka nowych ścieżek, rozwiązań i możliwości. Nie lubi nudy. Dlatego też jest w stanie ciągłych poszukiwań i inspiruje odbiorców. Przykład marki, która wybrała sobie odkrywcę może być Kamis, który nie tylko oferuje przyprawy, ale szuka ich pochodzenia, historii i pokazuje, jak je oryginalnie łączyć i jak tworzyć z ich pomocą wyjątkowe dania. 

Odkrywca będzie również sprawdzał się w przypadku tych marek, które oferują doznania, doświadczenia (samochody terenowe, wycieczki – ale nie takie all inclusive, tylko piesze, ze spaniem pod namiotem). To doskonały archetyp dla firm, które oferują sprzęt sportowy, turystyczny, 

Archetyp marki: Wojownik, Bohater (The Warrior)

Archetyp bohatera charakteryzuje marki ambitne, gotowe do działania, ciężkiej pracy i rywalizacji. Inspiruje odbiorców, ale jednocześnie jest poukładany i zdyscyplinowany. 

Bohater dba o słabszych i mniejszych. Chce dla nich zmieniać świat. Swoją determinacją, niestrudzonym działaniem i parciem do przodu nawet mimo niepowodzeń czy porażek, wyróżnia się na tle konkurencji, pokazuje swoją wartość i przyciąga do siebie odbiorców. 

Przykładem marki, która jest bohaterem, jest Nike. Przede wszystkim hasło “Just do it!” to inspiracja i zachęta do działania. Zachęta do ciężkiej pracy i pokonywania swoich słabości. Jednocześnie Nike angażuje się w takie przedsięwzięcia jak Black Lives Matter czy Woman Empowerment. To jest wyraz ochrony i wsparcia, który cechuje bohatera. 

Po stronie marki są takie wartości jak dążenie do celu, pokonywanie słabości, przełamywanie barier. 

Chce lepiej dla innych. Swoją determinację poświęca nie tylko na własny rozwój, ale również na zmienianie i ulepszanie świata dla innych. Marka bohater opiera się na ideałach. Chce równych szans i zbliżać wszystkich do sukcesu – choć może być on bardzo różnorodnie pojmowany. Ważne wartości to również samorealizacja, rozwój, doskonalenie swoich umiejętności. 

Archetyp marki: Opiekun (The Caregiew)

Opiekun otacza swoją troską innych. Uważa, że wszyscy powinni mieć możliwość zaspokojenia swoich potrzeb. Uważa też, że wszyscy są równi i mają takie same prawa. To marki, które są społecznie odpowiedzialne lub rdzeniem ich biznesu jest właśnie troska. To również te firmy, które zajmują się usługami specjalistycznymi, ale powszechnie potrzebnymi (np. finanse). Nie każdy rozumie zagadnienia finansowe, dlatego banki przyjmują na siebie archetyp opiekuna i otaczają swoją troską klientów. Prowadzą ich za rękę i pomagają wszystko zrozumieć. 

Marka opiekun rzadko kiedy bierze udział w rywalizacji. Zdecydowanie częściej skupia się na wspieraniu i pomaganiu. W jej tożsamości najważniejsza jest służba i wspieranie innych. Natomiast jej język cechuje delikatność i prostota. Przykład marki, która realizuje archetyp opiekuna to chociażby Jonson&Johnson.

W strategii marketingowej wykorzystuje wartości, pokazuje relacje i opiera się na zaufaniu. Sugeruje bliskość z odbiorcami. 

Opiekun dostrzega wewnętrzne piękno nawet wówczas, gdy jest ono bardzo głęboko ukryte. 

Archetyp marki: Władca, Królowa (The Ruler)

Archetyp władcy to marka uporządkowana, zdyscyplinowana i poukładana. Ceni równowagę i porządek. 

Jest to doskonały archetyp dla marek prestiżowych, luksusowych, które są liderami w swojej branży. Cechuje firmy, które stawiają na wysoką jakość swojej oferty. Ich komunikacja charakteryzuje się klasą, ale z elementami odpowiedzialności, stabilizacji i kontroli. 

Marki, które wybrały sobie archetyp władcy są nastawione na sukces i bogactwo. Jest to marka pewna siebie, przekonana o swojej wyjątkowości i stanowczo broniąca pozycji lidera. Język marki często wykorzystuje górnolotne słowa, ale wplata je w proste i zrozumiałe zdania. To sprawia, że komunikacja marki brzmi przekonująco.

Archetyp ten to rownież kontrola. To właśnie ta firma kontroluje rynek (taki przekaz promuje), jest odpowiedzialna za innych, oferuje im wyjątkową jakość, bezpieczeństwo i zapewnia sposób na wyróżnienie się w tłumie. Tworzy społeczność, która składa się z ludzi sukcesu.

Taka postawa jest też inspirująca. Osoby, które interesują się ofertą marki władcy myślą sobie, że chcą być takie jak firma, którą obserwują. Przykład marki, która jest władcą, to chociażby Mercedes czy Rolex. To oni rozdają karty i do takiego ich postrzegania chcą przekonać innych. 

Archetyp marki: Twórca, Artysta (The Creator)

Archetyp twórcy inspiruje siebie i innych. Jest innowatorem i kreatorem. Wierzy, że może zmienić rzeczywistość. Świetnym przykładem będzie tutaj Lego. To nie tylko klocki, które możesz składać zgodnie z instrukcją, ale również materiał do tworzenia własnych konstrukcji. Nic Cię nie ogranicza poza Twoją wyobraźnią. A Twórca zachęca, by tę wyobraźnię wyswobodzić z ograniczeń i rozwijać. 

Ceni ekspresję, pomysłowość i oryginalność. Pracuje na wielu zmysłach. To nie tylko firmy artystyczne, ale również producenci elektroniki. Twórcy kładą nacisk na proces, na powstawanie. Używają metafor, symboli, storytellingu. To marki, które mówią pięknie, kwieciście, bogatym językiem. 

Marki twórcy lubią różnorodność, piękno i tworzenie. Wierzy w to, że skoro o czymś da się pomyśleć, to da się to również wdrożyć i urzeczywistnić. Nie ma ograniczeń czy braku możliwości. To często firmy, które robią coś jako pierwsze. 

Apple, SpaceX – to mogą być dobre przykłady twórców. 

Jednocześnie są to marki, które w komunikacji stawiają na klasę, elegancję i delikatną identyfikację wizualną. 

Archetyp marki: Magik, Czarodziej (the Magician)

Archetyp czarodzieja to marka, która stawia na przemianę wewnętrzną i zewnętrzną. Jego wartością jest “moc”, rozumiana jako wiedza, ale zarezerwowana tylko dla marki. Co to oznacza? Nauczyciel/Mędrzec swoją wiedzą się dzieli. Czarodziej zdobywa wiedzę i na jej podstawie opracowuje gotową ofertę. Dzieli się swoimi wnioskami, ale nie tym, jak do tego doszedł. Co to oznacza? W pewnym sensie uzależnia od siebie. Skoro nie wiesz, jak dojść do oferowanych efektów, daje Ci je tylko czarodziej, to musisz być z nim w kontakcie. W przeciwnym razie stracisz pożądane efekty. 

To marka charyzmatyczna, tajemnicza, nieco ezoteryczna. W komunikacji używa często słów, które odnoszą się do duchowości, ale wcale nie musi być bezpośrednio z tą duchowością powiązana. Może też odwoływać się do języka magii i bajek, tak jak robi to Disney. 

Marka wybiera nieprzetarte ścieżki i szlaki, którymi nie podążają tłumy. Jednak, dzięki charyzmie, potrafi te tłumy pociągnąć za sobą. Wprowadza magię w życie odbiorców. 

To marka, która stawia na wyobraźnię. Fakty, dane czy rzeczywistość nie są tutaj tak istotne. To, co niezwykłe, magiczne, fantastyczne jest ważniejsze ponad to, co realne, prawdziwe, zdroworozsądkowe. Spełnia marzenia i wprowadza magię do życia odbiorców. 

Archetyp marki: Towarzysz

To archetyp marki, która nie chce być liderem, ekspertem czy trendestterem. Chce współistnieć, towarzyszyć. Taka marka wtapia się w tłum, jest jego częścią. Łatwo nawiązać z nią kontakt, ponieważ nie ma dystansu wynikającego z wielkiej wiedzy, wysokiej klasy, charyzmy czy magii. Przez swoją zwyczajność szybko i łatwo zdobywa zaufanie. Traktuje wszystkich równo, a przez to bardzo szybko i sprawnie buduje społeczność. 

Komunikaty marki są szczere, przyjazne i serdeczne. Język marki można określić jako bezpieczny. Niczym się nie wyróżnia, ani rewolucyjnością ani innowacyjnością. Pokazuje życie takim, jakim faktycznie jest. Celebruje codzienność w jej prawdziwej odsłonie. Nie szuka magii, nieprzetartych ścieżek. Chce ciepłych i bliskich relacji, które sprawdzają się w codziennych sytuacjach. 

Można powiedzieć, że jest to firma z sąsiedztwa. Ktoś bliski i przede wszystkim dostępny. To marka, do której można się zbliżyć, bo nie onieśmiela. Ciekawostką jest to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. To jest jej mocna strona i siła. Przykład marki, która przyjęła sobie archetyp towarzysza to chociażby Ikea. Towarzyszy Ci przy narodzinach dziecka, przy dorastaniu dzieci i celebrowaniu świąt. Nawet przy odrabianiu lekcji. 

Rola archetypów w brandingu, marketingu i reklamie

Poszczególne archetypy marki służą temu, by ułatwić Ci projekt brandingu, a następnie ustalenie strategii marketingowej dla Twojej firmy. Decydując się na jeden archetyp, przyjmujesz jednocześnie określone cechy, które mają wyróżniać Twoją firmę. To zaś znacznie pomaga w dalszym projektowaniu komunikacji i przekazów marketingowych. 

Jak określić archetypy marki?

Skoro już wiesz jaką rolę pełnią archetypy marek, wiesz, jakie są ich rodzaje i czym się charakteryzują, warto zastanowić się, jak szukać archetypu marki dla siebie. 

Przede wszystkim zapoznaj się z charakterystyką poszczególnych archetypów i zastanów się, który z nich najbardziej pasuje do Twojej firmy, czy do Twojej wizji, jeżeli dopiero jesteś na etapie budowania marki. 

W sieci dostępne są też testy, które pomagają to określić, ale podejdź do nich raczej z pewną rezerwą. Niektóre z nich to typowo rozrywkowe psychotesty. 

W przygotowanej przeze mnie charakterystyce starałam się wskazać, dla jakich marek dany archetyp jest najlepszy. To może być dla Ciebie wskazówką. 

A jeżeli nadal jest Ci trudno ustalić, z którego archetypu byłoby Ci najlepiej skorzystać – zgłoś się do eksperta, specjalisty z dziedziny brandingu. Taka konsultacja nie tylko oszczędzi Twój czas, ale również pomoże Ci uniknąć błędów i pomyłek, które poza straconym czasem kosztują też często bardzo dużo pieniędzy. 

Jak wykorzystać wiedzę o archetypie swojej marki?

Jak możesz wykorzystać wiedzę o archetypach dla siebie i swojej marki? 

Zobacz:

  • pomaga określić personę, czyli idealnego odbiorcę;
  • pomaga ustalić grupę docelową;
  • wspiera w projektowaniu języka i strategii komunikacji;
  • pomaga zbudować unikalną ofertę sprzedaży;
  • pomaga zbudować unikalne doświadczenie emocjonalne klientów;
  • wspiera w znalezieniu wyróżników;
  • powoduje, że Twoja firma staje się jakaś;
  • ułatwia dotarcie do klientów;
  • ułatwia zbudowanie społeczności, realcji i więzi;
  • pomaga w projektowaniu produktów i usług;
  • wspiera w wyznaczaniu kierunku rozwoju firmy;
  • pomaga w brandingu i marketningu.

Archetypy marki a brand voice

Brand voice czyli głos marki jest tym, co wyróżnia, charakteryzuje Twoją firmę. Powinien być spójny przez cały proces komunikowania się z klientami, a jednocześnie spójny z wartościami marki i jej specyfiką. 

Zbudowanie i zaprojektowanie skutecznego brand voice nie jest łatwe. Jednak pomagają w tym archetypy marki. Jeżeli zwrócisz uwagę jeszcze raz na poszczególne charakterystyki przeze mnie przygotowane, to zobaczysz, że przy omawianiu każdego archetypu wspominałam o wykorzystywanym przez niego języku. 

Albo jest on łagodny i przyjazny, albo stanowczy i zdecydowany. Może być prosty i klarowny, a może być wysublimowany, pełen metafor czy kwiecistego słownictwa. Wszystko zależy od wybranego przez Ciebie archetypu. Jeżeli więc określisz, jaki archetyp charakteryzuje Twoją firmę, łatwiej Ci będzie dopasować do tego odpowiedni język, a więc zbudować projekt Twojego brand voice. 

2 thoughts on “Czym jest archetyp marki i jak go wykorzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: