Praca zdalna to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ma dosyć dojeżdżania do pracy, męczy go tracenie czasu na dojazdy, czy też nie lubi biurowych klimatów pełnych intryg czy korporacyjnego wyścigu. Oczywiście, nie w każdym zawodzie da się wykonywać pracę zdalną. Wszelkiego rodzaju prace fizyczne czy wymagające specjalistycznego sprzętu, muszą być wykonywane w miejscu pracy czy wskazanym przez pracodawcę. Podobnie jest w przypadku lekarzy, różnego rodzaju fachowców (typu złota rączka) czy innych zawodów, dla których wykonywania są konieczne określone warunki.

Jest jednak bardzo szeroka gama zawodów, które do realizowania w trybie zdalnym się świetnie nadają. To przede wszystkim wszystkie nowoczesne zawody, jak social media menedżer, copywriter, bloger, czy specjalista ds marketingu online. Jest też cała lista zawodów już dobrze znanych: dziennikarz, informatyk, programista, grafik, doradca klienta. Zobacz, co warto wiedzieć o pracy zdalnej. Jak ją uporządkować, poukładać i jakich formalności należy dopilnować, by bezpiecznie pracować.
Praca zdalna – co to takiego i jakie zawody obejmuje
Praca zdalna to praca, która polega na wykonywaniu swoich obowiązków zawodowych poza miejscem pracy. Jeżeli więc jesteś zatrudniona/zatrudniony w jakiejś firmie, a swoje obowiązki wykonujesz z domu (lub dowolnego innego miejsca, ale nie biura) i do tego posługujesz się w niej środkami do komunikacji zdalnej (telefon, komputer, internet), to wykonujesz właśnie pracę zdalną.
Zgodnie z oficjalnymi definicjami, jest to tak naprawdę telepraca, ale potocznie określa się ją mianem pracy zdalnej i takiego rozumienia będę się trzymać.
Praca zdalna może być wykonywana w domu, w kawiarni, w hotelu czy nawet na plaży, jeżeli tylko jesteś w stanie to sobie zorganizować.
W niektórych zawodach proponowanym rozwiązaniem jest praca hybrydowa. To połączenie pracy zdalnej z pracą na miejscu. Pracownik musi się stawiać w biurze raz lub dwa razy w tygodniu, a pozostałe dni może spędzić w innym miejscu.
Zalety pracy zdanej
Takie rozwiązanie ma liczne zalety. Począwszy od tego, że miejsce pracy zależy wówczas wyłącznie od Ciebie, to nie tracisz czasu na dojazdy, oszczędzasz pieniądze (na paliwo, bilety komunikacji miejskiej, jedzenie na mieście czy przekąski) i wielu przypadkach możesz sobie czas pracy zaplanować zgodnie z własnymi potrzebami, a nie odgórnie ustalonym harmonogramem. Najważniejsze, by wyrobić się ze swoimi obowiązkami w terminie.
Zaletą pracy zdalnej jest również to, że samodzielnie tworzysz sobie warunki do jej wykonywania. Jeżeli nie lubisz biurowego środowiska lub lepiej Ci się pracuje w zaciszu własnego domu – praca zdalna będzie idealnym rozwiązaniem.
Przy odpowiedniej organizacji czasu i pracy możesz też sobie pozwolić na to, by wyjść w „godzinach pracy” na przedstawienie do przedszkola, do dentysty, lekarza czy na paznokcie :). Możesz też zrobić zakupy, czy zaopiekować się chorym dzieckiem, bez konieczności brania zwolnienia lekarskiego.
Zobacz, zdalna praca to naprawdę rozwiązanie bardzo elastyczne i wygodne.

Praca zdalna – wady
Uczciwie trzeba przyznać, że praca zdalna może też mieć swoje wady. Przede wszystkim musisz się samodzielnie zdyscyplinować. Pralka, bałagan, prasowanie czy gotowanie – to wszystko może korcić Cię, by odłożyć swoje obowiązki zawodowe i zająć się pracami domowymi. Tu musisz być wobec siebie stanowcza/stanowczy. Musisz wywiązać się ze swoich zadań zawodowych. I choć możesz to zrobić np. wieczorem, bo biuro masz w domu, to pamiętaj, że z niektórych zadań będzie trzeba się rozliczyć w godzinach pracy Twojego szefa.
Wadą może też być swego rodzaju izolacja. Brak kontaktu z kolegami i koleżankami z pracy, brak pogaduszek przy kawie czy podczas drugiego śniadania – to wszystko może sprawić, że poczujesz się samotnie. Dla jednej osoby to będzie na plus. Dla innej, może się to okazać problemem. Rozwiązaniem może tu być praca hybrydowa, czyli okazjonalne zjawianie się w pracy. Zawsze, gdy poczujesz, że masz już dość samotności, możesz pojechać do biura. A gdy zmęczy Cię biuro – jechać do domu.
Warto też wspomnieć, że przy takim rozwiązaniu można wpaść w błędne koło ciągłej pracy. Skoro biuro masz w domu, to w każdym momencie możesz usiąść do zadań. Jeżeli boisz się, że i Ciebie może to spotkać, rozważ taką możliwość, by odizolować miejsce pracy od miejsca wypoczynku, zamknąć komputer w innym pokoju czy na sztywno ustalić godziny, w których zajmujesz się zadaniami zawodowymi – odstępując od tego tylko w naprawdę wyjątkowych okolicznościach.
Już wiesz, czym jest praca zdalna, jaki ma charakter oraz dobre i złe strony. Wiesz też, czym jest praca hybrydowa i jak to może wyglądać. To czas zająć się zawodami i stanowiskami, które można zajmować.
Praca zdalna – kilka słów uzupełnienia
Czasem praca zdalna wymaga od kandydatów mobilności. Wówczas raczej powinno się mówić, że jest to praca mobilna, ale spotkać się można z różnymi określeniami. Zanim się na coś zdecydujesz, przejrzyj dokładnie wszystkie interesujące Cię oferty. Zwróć też uwagę na proponowany kontrakt i czy jest to praca hybrydowa.
Jeżeli będzie to oferta na zastępstwo, może się okazać, że dyrektor będzie chciał Cię często widywać, bo po prostu nie zna Cię i nie wie, jak pracujesz. Dlatego zechce nadzorować przekazane Ci zlecenie. Może też się okazać, że zostanie Ci przydzielony koordynator, menedżer czy kierownik.
Praca zdalna może też być traktowana jako dodatkowa forma zarobkowania. Szczególnie jeżeli jesteś znany/znana jako ekspert w swojej dziedzinie. Możesz się wówczas zatrudnić na pełny etat lub część etatu.
Stażysta czy asystent rzadko kiedy mogą liczyć na pracę w pełni zdalną. Raczej będzie ona hybrydowa. Prowadzona rekrutacja jednak bardzo szybko Ci rozwieje tego rodzaju wątpliwości.
Na jakim stanowisku można pracować w ramach pracy zdalnej
Część stanowisk została już wymieniona we wstępie. Praca zdalna dotyczy przede wszystkim tych wszystkich zawodów, w których potrzebny jest komputer, a z klientem czy szefem można się komunikować za pośrednictwem telefonu lub internetu.
Pracownik fizyczny raczej nie wykona swojej pracy z domu. Trudno będzie naprawić kran, wybudować nieruchomość czy ułożyć kable bez wychodzenia z domu.
Jeżeli jednak jesteś twórcą internetowym, programistą, informatykiem, grafikiem czy social media managerem – to praca zdalna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
W ten sposób można wykonywać również zawód copywritera, content managera, wirtualnej asystentki czy designerki.
Ta lista i tak nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Możesz być też zdalnym księgowym, HR czy specjalistą do spraw PR. Zdalnie możesz pracować jako kadrowa czy obsługa administracyjna firmy.

Stanowisko, jakie można zajmować
Zajmowane stanowisko zależy od wielu różnych czynników. Jeżeli zdecydujesz się na własną, samodzielną działalność, to możesz pracować na każdym stanowisku :). Kto Ci coś narzuci? Jeżeli jednak zdecydujesz się na zatrudnienie u kogoś, to musisz liczyć się, że na stanowisku juniorskim (młodszy specjalista), raczej nie dostaniesz możliwości pracy zdalnej. Musisz się jeszcze uczyć i podpatrywać starszych kolegów. Twoja praca musi być jeszcze kontrolowana, więc weź to pod uwagę.
Jeżeli jednak pracujesz już na wyższej pozycji niż junior (np. jako starszy specjalista, senior), to możesz negocjować z szefem pracę zdalną lub przynajmniej hybrydową.
Pamiętaj jednak, że osoba na wyższym stanowisku odpowiedzialna jest za swoje zadania znacznie bardziej niż junior (taki senior na przykład). Musisz mieć więc świadomość, że będzie się od Ciebie więcej oczekiwało.
Młodszy specjalista musi się liczyć z tym, że jego szef będzie wymagał nadzoru nad jego działaniami. Natomiast starszy specjalista (senior) musi się liczy z tym, że będzie miał pod swoją opiekę jakiegoś juniora.
Czy praca zdalna obejmuje współpracę z klientami?
Praca zdalna może również opierać się na współpracy z klientami czy obsłudze klientów. Dotyczy to różnego rodzaju stanowisk marketingowych czy PR-owych. Jeżeli Twoim zadaniem jest tworzenie treści do sieci czy projektowanie komunikacji marketingowej, to z powodzeniem możesz obsługiwać klientów z własnego domu. najważniejszy jest wówczas sprawny telefon, szybki internet i odpowiednie warunki do pracy.
Jako doradca klienta również możesz pracować zdalnie. Pamiętaj tylko, że musisz mieć wówczas takie miejsce pracy, z którego swobodnie porozmawiasz z klientami, wysłuchasz ich potrzeb i problemów oraz będziesz w stanie w ciszy i skupieniu przeanalizować ich pytania, by właściwie na nie odpowiedzieć.
Czy można prowadzić spotkania w ramach pracy zdalnej?
Wybierając pracę zdalną, jako swoje zatrudnienie możesz też prowadzić różnorodne spotkania i zajęcia.
Przede wszystkim do spotkań może się przygotowywać w domu czy innym, wybranym przez Ciebie, miejscu. Spotkania natomiast możesz prowadzić u klientów lub w biurze swojego szefa.
Możesz też zdecydować się na prowadzenie spotkań przez internet. Wystarczy do tego wirtualny pokój, przesłanie dostępu do tego pokoju i już. Spotkanie może się odbyć. Podobie wygląda prowadzenie warsztatów.
Jaka umowa reguluje pracę zdalną?
Teraz nieco formalności. Jaka umowa reguluje pracę zdalną? W zasadzie może to być każda.
Umowa o pracę
Umowa o pracę to najbardziej popularna i przez wielu najbardziej pożądana umowa związana z zatrudnieniem. Jest regulowana przez Kodeks Pracy, a ten bardzo chroni pracownika. Pracodawca w świetle kodeksu ma znacznie mniej praw niż pracownik.
Umowa o pracę gwarantuje Ci stałą pensję (plus ewentualne premie lub dodatki), płatny urlop, płatne zwolnienie lekarskie i wiele innych profitów. Pracodawca odprowadza za Ciebie podatek oraz składki do ZUS. Masz więc ubezpieczenie i odkładasz na emeryturę. To dobra i bezpieczna umowa, ale ma swoje ograniczenia. Na pewno nie zarobisz więcej niż masz to na umowie. A do tego, jeżeli pracujesz sprawnie jesteś nieco ograniczony, bo z reguły nie wolno Ci wówczas pracować dla nikogo innego.
Umowa zlecenie
Umowa zlecenie jest to taki rodzaj umowy, w którym pracodawca wskazuje Ci zakres prac do wykonania oraz czas, w jakim muszą być zrealizowane. Twoje zadanie polegana tym, by się w określonym czasie z tego wywiązać.
Pamiętaj, że umowa zlecenie jest nie tylko opodatkowania ale dodatkowo „ozusowana”. Oznacza to, że od pensji odprowadzane są za Ciebie składki do ZUS.

Umowa o dzieło
Umowa o dzieło jest jeszcze inną formą zatrudnienia. W tym wypadku Twój zleceniodawca daje Ci do wykonania konkretne dzieło i czas, do którego musisz się z nim wyrobić. Jak się wyrobisz wcześniej, to Twój zysk. Pracodawca nie kontroluje przebiegu prac, nie ingeruje w sposób ich wykonywana. Liczy się dla niego efekt końcowy, czyli właśnie wspominane dzieło.
Jest to umowa wyłącznie opodatkowana. Były plany jej „ozusowania”, ale na razie nic w tym kierunku nie zostało zrobione.
Kontrakt b2b
To również swego rodzaju umowa, tyle że zawierana między dwiema firmami. Jeżeli zdecydujesz się na założenie własnej działalności to tylko takie umowy będziesz zawierać.
W tym wypadku obydwie strony są na równym poziomie. Ustalają warunki współpracy, wzajemne prawa i obowiązki oraz inne istotne kwestie, a następnie przechodzą do realizowania warunków tejże umowy w określonym w niej czasie.
Umowa agencyjna
Umowa to jeszcze inny rodzaj umowy, która pozwala na wykonywanie pracy zdalnej. Jest to swego rodzaju umowa przedstawicielstwa. Na jej podstawie agent zobowiązuje się do reprezentowania firmy i zawierania dla niej korzystnych umów z kontrahentami. Pozyskuje klientów i pośredniczy w kontakcie między nimi, a firmą zlecającą mu zadania.
Jak zorganizować sobie własną pracę zdalną?
To chyba najtrudniejszy element pracy zdalnej. Dlaczego? Nie ma nad Tobą osoby, która by Cię nadzorowała i kontrolowała. Jeżeli więc słabo u Ciebie z dyscypliną, to może być Ci trudno. Seriale kuszą, a i na spacer by się człowiek wybrał, gdy jest ładna pogoda. Oczywiście nie jest to zabronione, ale pod warunkiem, że wyrabiasz się ze swoimi zadaniami.
W związku z tym ustal sobie godziny swojej pracy, czy zakres sprzedaży, jaką musisz dziennie zrealizować, by dopełnić swoich obowiązków.
Innym zagrożeniem jest „rozwlekanie” pracy na cały dzień. Przez to nigdy jej nie kończysz i nie wykonujesz jej też efektywnie. Spróbuj sobie zaplanować wszystkie swoje projekty w oparciu o własne doświadczenie i skup się na działaniu. Załóż sobie, ile chcesz jednego dnia wykonać i gdy Ci się to uda – daj sobie czas na odpoczynek.
Nawet prezes nie pracuje 24/7. Ty też nie musisz. Oferty pracy zdalnej dostępne w sieci bardzo często określają wymiar czasowy, w jakim kandydat ma być dostępny dla przełożonych. Warto się tego trzymać. Praca zdalna ma Ci dać szanse na budowanie Twojego życia na własnych zasadach, a nie zmuszać Cię do zamęczenia. Dlatego dobre przygotowywanie się organizacyjne jest tak ważne.
Praca zdalna w charakterze copywritera (copywriter bez doświadczenia praca zdalna)
Bardzo ciekawą formą pracy zdalnej jest praca copywritera. Od kandydatów na to stanowisko nie oczekuje się wiele (w kontekście spełnienia warunków formalnych; wiedzę i umiejętności mieć musisz), a oferty pracy są naprawdę bardzo zróżnicowane. Często wręcz jest to praca od zaraz. Dlatego, jeżeli Ci na niej zależy, to aplikuj szybko, zanim ktoś Cię ubiegnie.
Zatrudnić możesz się jako członek zespołu (team) lub jako samodzielny specjalista ds komunikacji w sieci. Zależnie od Twojego stażu pracy może to być junior lub senior. Copywriting może być przez Ciebie traktowany jako praca dodatkowa, okazjonalne zlecenie, ale też możesz ją też potraktować jako pracę tymczasową – żeby dorobić na jakiś cel.
Zwróć tylko uwagę, by wiążąca Cię umowa nie była dla Ciebie ograniczająca za bardzo (szczególnie, jeżeli już jesteś znany, jako ekspert czy starszy specjalista).
Jeżeli nie wiesz, czym jest copywriting, to na mojej stronie znajdziesz wiele artykułów w tym temacie, które pomogą Ci w poszerzeniu wiedzy. Znajdziesz też szkolenia, które pomogą Ci zdobyć umiejętności niezbędne do podjęcia pracy zdalnej w tym obszarze. Szczerze polecam. Przeszło dziesięć lat tak pracuję i jestem bardzo, bardzo zadowolona.
Jeżeli masz pytania – napisz do mnie: kontakt@sferacopywritera.pl. Podpowiem i doradzę 🙂
Słowa kluczowe: junior, python, kandydatów, oferty, kontrakt, mobilna, hybrydowa, dyrektor, dodatkowa, praca, koordynator, rekrutacja, kierownik, miejsce pracy, specjalista, zdalna, aplikuj szybko, praca od zaraz, część etatu, kontrakt b2b, pełny etat, specjalista ds, zdalna praca, praca hybrydowa, umowa o pracę, praca zdalna
- Adaptacja treści do różnych pokoleń – jak komunikować się z gen Z, Y i Baby Boomers - 17 kwietnia 2025
- Content experience – jak pisać treści, które nie tylko informują, ale angażują - 10 kwietnia 2025
- Twoja firma w social mediach – recenzja - 9 kwietnia 2025
Artykuł na temat pracy zdalnej jako sposobu oszczędzania czasu na dojazdy był dla mnie bardzo trafny. Jako kobieta, równowaga między pracą a życiem prywatnym jest dla mnie kluczowa, a praca zdalna zdaje się być doskonałym rozwiązaniem.
Cieszę się, że artykuł podkreśla korzyści wynikające z elastycznego podejścia do pracy, umożliwiając skupienie się na efektywności bez konieczności tracenia czasu na dojazdy. Praca zdalna daje kobietom szansę na lepszą organizację czasu, co wpływa pozytywnie na równowagę między życiem zawodowym a osobistym.
W dzisiejszym świecie, gdzie technologia umożliwia pracę z dowolnego miejsca, artykuł jest inspirującym przypomnieniem, że istnieje wiele możliwości ułożenia życia zawodowego i prywatnego zgodnie z własnymi zasadami.
Dziękuję za tak miłe słowa i docenienie tekstu 🙂 Tak, zgadzam się, że praca zdalna pozwala na znacznie lepsze zorganizowanie własnego czasu, a tym samym odzyskanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. W miejsce czasochłonnych dojazdów można już coś praktycznego czy przydatnego zrobić, a przez to wcześniej skończyć swoją pracę i mieć znacznie więcej wolnego. Czy to dla siebie, czy dla rodziny – to już kwestia indywidualna, ale przynajmniej jest taka możliwość.