Gdzie szukać zleceń cz. 6 – useme

Zlecenia dla copywriterów można pozyskiwać z różnych źródeł. To gwarancja płynności pracy, a co za tym idzie, również płynności finansowej. W moim, regularnym już, cyklu przedstawiam kolejną platformę, która może w tym nieco dopomóc. Oczywiście, bez własnej aktywności i tak nic się nie zdziała i nic się nie osiągnie. Jeżeli jednak można zebrać miejsca, w których publikowane są ogłoszenia, to samodzielne działanie staje się znacznie prostsze. Dziś platforma useme.

Useme jak to działa

Platforma jest bardzo prosta, ciekawa, czytelna i intuicyjna. Wiele wyjaśnień więc nie potrzeba. Warto jednak nieco się z nią zapoznać, żeby oszczędzić czas na niepotrzebnych poszukiwaniach. Dzięki temu, jako copywriter zlecenia zaczniesz przeglądać praktycznie od razu.

copywriter zlecenia może znaleźć na useme
Portal useme

Rozpoczęcie przygody z platformą (pisanie tekstów) poprzedza rejestracja. Trzeba podać swoje najważniejsze dane i zarejestrować użytkownika. Żeby móc brać udział w składaniu swoich ofert na zlecenia, trzeba podać nie tylko imię i adres mailowy, ale również informacje niezbędne do rozliczenia. Platforma daje możliwość wystawiania faktur (useme faktury) za jej pośrednictwem – nawet gdy użytkownik nie ma własnej działalności gospodarczej.

System pobiera za to prowizję, ale przy dużych zleceniach jest to i tak bardzo pomocne, szczególnie że duże firmy, czy agencje, wymagają bardzo często faktury. Dane gromadzą się w bazie platformy i wykorzystywane wyłącznie na wyraźne zlecenie użytkownika. Przed złożeniem pierwszej oferty trzeba jeszcze uzupełnić swoje portfolio. Klient może je zobaczyć po złożeniu przez Ciebie oferty, natomiast sam panel zgłaszania daje duże pole manewru i możliwość wprowadzenia swoich własnych informacji, w których można zawrzeć sprecyzowany, pod dane ogłoszenie, dorobek. Ogłoszenie jest widoczne jedynie dla zleceniodawcy. Pozostali uczestniczący w ofertowaniu widzą wyłącznie swoje zdjęcia i nazwy profilowe. Treści ani wyceny nie widać. Ma to swój urok, ponieważ nie ma rywalizacji za pomocą ceny. Trudno bowiem zejść poniżej konkurencji, nie wiedząc, jaka jest jej oferta. Dzięki temu pisanie tekstów na zlecenia z platformy nie musi być wcale pracą na akord.

Panel użytkownika

Panel użytkownika pozwala sprecyzować pewne ustawienia osobiste, daje możliwość zarządzania profilem oraz samodzielnego poszukiwania pracy.

Zlecenia dla copywriterów na useme
Zlecenia dla copywriterów

Na screenie widoczne są wszystkie zakładki. „Moje konto” to dane osobiste. „Znajdź wykonawcę” jest dostępne, ponieważ można jednocześnie być zleceniodawcą i wykonawcą. „Znajdź pracę” to zakładka, która jest właśnie wyświetlona, ale o niej więcej za chwilę. Dalej mamy „dodaj zlecenie„, to dla zleceniodawców. „Wystaw fakturę bez firmy” to właśnie specjalność useme, które ułatwia freelancerom rozliczanie na fakturę bez własnej działalności gospodarczej. Platforma wystawia różnego rodzaju faktury, łącznie z międzynarodowymi. Nieco wyżej widać zakładkę „wiadomości” i „powiadomienia„. „Wiadomości” to korespondencja prywatna, która jest możliwa między zleceniodawcą i wykonawcą. „Powiadomienia” to informacja o nowych zleceniach w wybranych wcześniej kategoriach. Kategorie są na screenie wyświetlone. Wybieramy interesujące zlecenie, czytamy jego opis i składamy ofertę.

Ofertowanie na zlecenia dla copywriterów

Składanie oferty jest bardzo proste, łatwe i przyjemne. Wystarczy wprowadzić kilka danych i kliknąć „złóż ofertę„, w ten sposób oferta na znajdujące się na useme zlecenia zostaje wysłana, a nam pozostaje czekać.

Składanie oferty na zlecenie
Składanie oferty na zlecenie

Na powyższym screenie widać pola, które trzeba uzupełnić. Pierwsze jest moim zdaniem najważniejsze. Pozwala na interesujące zareklamowanie swojej oferty i zachęcenie klienta do współpracy. Liczba znaków nie jest limitowana, można więc bardzo dokładnie i precyzyjnie opisać to, co chcemy w ramach zlecenia zrobić. Pozostałe rubryki dają mniej dowolności w wypełnianiu. Przy każdej znajduje się dokładna instrukcja.

Następny screen to druga część tej strony.

Składanie oferty do zlecenia
Składanie oferty do zlecenia

Jak widać, wszystko jest wyjaśnione, a każda rubryka jest opatrzona odpowiednim komentarzem.

Warto dodać, że po pojawieniu się nowego zlecenia w obserwowanych kategoriach, informacja taka przychodzi na maila. Wystarczy więc sprawdzać swoją skrzynkę pocztową, żeby być na bieżąco, nie trzeba nieustannie strony odwiedzać.

Podsumowując, jest to dobre i bardzo praktyczne narzędzie do pozyskiwania zleceń. Nie daje gwarancji ich pozyskania, nie są one z automatu przydzielane, ale mogą być zdecydowanie lepiej płatne. Zleceniodawcy często nie określają swojego budżetu, zostawiając go do negocjacji. Jeżeli uda się zleceniodawcę przekonać do swoich usług i swojej ceny, można zyskać naprawdę fajne zadania do wykonania. Czego wszystkim życzę!

Edit:

W ostatnim czasie useme mocno się zmieniło i to nie tylko pod względem wyglądu (choć to też). Dalej aktualna jest (chyba jedna z ważniejszych zalet serwisu) oferowana przez useme faktura do zleceń wykonywanych dla klientów.

Zmienił się za to w useme cennik. Jeżeli należysz do klubu – to prowizja useme jest mniejsza, jeżeli nie to nie. Jak dołączyć do klubu? Trzeba w czasie jednego kwartału wypracować 600 zł prowizji lub podpisać 6 umów za pośrednictwem serwisu. To ciekawa opcja. Zachęca do korzystania z platformy i rozliczania się za jej pośrednictwem.

Narzucona przez useme prowizja nie jest wysoka, jeżeli popatrzy się na to w kontekście kosztów prowadzenia działalności. Jeżeli chcesz sprawdzić jak wygląda przygotowany przez useme cennik zleceń, zajrzyj na ich stronę. Trudno bowiem tutaj przytoczyć stawki ze względu na to, że zmieniają się one zależnie od wartości zlecenia. Jeżeli jednak wejdziesz na dostępny na stronie kalkulator, wszystko sobie przeliczysz.

Z useme kontakt jest bardzo dobry. Pracownicy praktycznie od ręki rozwiązują wszystkie problemy i wyjaśniają wątpliwości. Jak na serwis, który obsługuje zarówno zleceniodawców i zleceniobiorców, to reagują bardzo szybko. Pewnie dlatego useme opinie ma stosunkowo dobre, choć są i sceptycy. Ja nie mam powodów, by narzekać na tę platformę. Do tego można swobodnie przekierowywać z klientów z platformy na swoją stronę internetową. Jedynym warunkiem jest rozliczanie się za pośrednictwem platformy (choćby okazjonalne).

Możesz jednak być tym, którego tam szukają. Weź udział w szkoleniu „Jak zostać copywriterem” i stań się najbardziej pożądanym copywriterem na rynku!

Słowa kluczowe: use me, podatek dochodowy, zlecenia seo, pozycjonowanie stron, pozycjonowanie stron www, skuteczne pozycjonowanie, wynikach wyszukiwania, pozycjonowanie, link building, useme club, copywriting zlecenia, pisaniu tekstów, sklepie internetowym

2 thoughts on “Gdzie szukać zleceń cz. 6 – useme

  • Spodobał mi się ten portal już jakiś czas temu – wszystko jest dokładnie wyjaśnione, pojawiają się fajne zlecenia i co ważne, całość zarejestrowana jest w PL, a w razie pytań obsługa służy pomocą 😉

    • Dokładnie. Też ich doceniam i wydaje mi się, że warto ich polecać. Nie bez znaczenia jest też ich opcja z fakturami – dla wielu freelancerów to jedyne rozwiązanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *