Gdzie szukać zleceń cz. 3 Textbooker

Copywriter zlecenia powinien pozyskiwać z wielu różnych źródeł. Nigdy bowiem nie wiadomo, gdzie znajdzie najlepszego dla siebie klienta lub najciekawsze dla siebie zlecenie. Warto odwiedzać różnorodne platformy ze zleceniami i stale analizować rynek. Taka aktywność i czujność z pewnością się opłaci.

Platformy są różne

Szukając zleceń w sieci, bardzo szybko odkrywamy, że są zasadniczo dwa rodzaje platform z ofertami pracy. Z jednej strony są to tego typu serwisy, jak opisany wcześniej getak – gdzie zlecający i zleceniobiorca mogą się ze sobą skontaktować i ustalić szczegóły zlecenia lub nawet dalszej współpracy. Są również takie miejsca, gdzie copywriter po zarejestrowaniu i zalogowaniu otrzymuje jedynie zlecenia bez kontaktu z klientem. Tak jest w przypadku opisanego wcześniej setugo. Tak też działa Textbooker, o którym teraz będzie mowa.

Copywriter zlecenia znajdzie na Tekxtbooker

copywriter zlecenia
Zlecenia na Textbooker

Textbooker jest to platforma, na której trzeba się zarejestrować. Po zalogowaniu wyświetla się panel użytkownika. W panelu znajdziemy różne zakładki: realizuj zlecenia, aktywne zlecenia, teksty do poprawy, odrzucone teksty i historia tekstów.

Każda z tych zakładek zawiera ważne dla copywritera informacje. W pierwszej z nich znajdziemy zlecenia, które można dla siebie zarezerwować. Tu copywriter zlecenia nie może przejąć całkowicie dla siebie, ale może podjąć się tylko jednego tekstu, nawet jeżeli w paczce jest więcej.

Gdy napiszesz i oddasz pierwszy tekst dopiero możesz przejść do kolejnego. Tu również można znaleźć oferowane zlecenia. To paczki, które system sugeruje danemu pisarzowi. Jeżeli podejmie się sugerowanego zadania, wówczas wszystkie teksty z paczki musi wykonać. Teksty wpisuje się w specjalnym edytorze, który zlicza liczbę znaków i sprawdza obecność słów kluczowych.

Kolejne etapy

Jeżeli wszystko jest ok, tekst można przesłać. Akceptacja odbywa się dość szybko. Teksty z grupy oferowanych, które nie spełniają wymagań, system odsyła do poprawy. Teksty, które pisarz samodzielnie zarezerwował, a nie są poprawne, system od razu odrzuca.

Ocena pracy

Za każdy odrzucony tekst przyznawane są punkty karne. Zebranie 10 punktów skutkuje blokadą możliwości pisania. Niestety, nie rozwiązano jeszcze kwestii „zerowania” konta punktów karnych. Moim zdaniem to błąd. Może się przecież zdarzyć „wpadka” (niewykonanie na czas tekstów oferowanych – każdy ma swój termin – to również punkty karne za każdy artykuł) i powinny być możliwości „odpracowania” punktów karnych. Na razie nie ma, nie wiadomo czy będzie. Za każdy tekst otrzymujemy też punkty oceny, od 1 do 6. Im więcej, tym lepiej. Wynagrodzenie zależne jest bowiem od  średniej ocen. Im wyższa, tym większe wynagrodzenie. Stawki, niestety, są jednak głodowe i nie da się utrzymać, pisząc nawet najlepsze teksty i uzyskując najwyższe oceny. Może jednak się sprawdzić, jako swego rodzaju „zapchajdziura” na wolną chwilę, czy też na chwilowy brak zleceń. Lepiej zarobić cokolwiek niż nic. Textbookers zarobki oferuje jednak maleńkie, a niskie ceny za teksty nie motywują do zaangażowania.

Awansowanie

Pisząc dla Textbooker można też w pewnym sensie awansować. Jeden ze sposobów awansowania został opisany powyżej. Im lepsze oceny wystawiane naszym tekstom, tym wyższe wynagrodzenie. Można też ubiegać się o zlecenia na teksty wyższej jakości, ponieważ każdy zaczyna od precli, a dopiero później może pisać tekst zapleczowy. Żeby można było otrzymywać teksty wyższej jakości, trzeba mieć odpowiednią średnią ocen – w regulaminie wszystko jest wyjaśnione – oraz przejść wstępną weryfikację. W ramach weryfikacji trzeba napisać próbny tekst określonego typu. Jeżeli moderator go zaakceptuje, uaktywni możliwość ich pisania. Od tej pory copywriter zlecenia może sobie już bardziej wybierać i dobierać. Oczywiście, im wyższa jakość tekstów, tym lepsze stawki, ale też nie takie, które pozwolą na utrzymanie się z platformy.

W drugiej ramce w panelu użytkownika można znaleźć informacje dotyczące swojej „pozycji”. Znajdują się tam takie zakładki jak: Ustawienia, Zarobki i ocena, Wypłata, Ranking. W zakładce ustawienia można określić tematy, na które chcemy pisać, tylko takie zlecenia będą się pojawiały. Tu również można aplikować, żeby pisać teksty wyższej jakości. Zarobki i ocena to informacja o zarobionych do tej pory pieniądzach, zarobionych w ostatnim okresie rozliczeniowym oraz o średniej ocen za teksty i poszczególnych klasyfikacjach każdego z tekstów. W zakładce „wypłata” można zlecić wypłatę zgromadzonych środków. Musi to być minimum 100 złotych. W zakładce „ranking” można znaleźć informację o swojej pozycji w rankingu najlepszych copywriterów – najlepszych, czyli najlepiej zarabiających. Warto się nim zainteresować, ponieważ pierwsza dziesiątka najlepszych jest premiowana dodatkowymi punktami, które przeliczane są na złotówki. Miejsce pierwsze to 100 dodatkowych złotych.

Kontakt

Kontakt z pracownikami i moderatorami jest zasadniczo dobry. Bywa oczywiście, że sprawy sporne rozstrzygane są na korzyść moderatorów. Warto jednak pisać i dochodzić swoich racji, ponieważ można dojść do porozumienia. Odpowiedzi udzielane są szybko i w wyczerpujący sposób. Minusem z pewnością jest nierozwiązana kwestia punktów karnych, które przecież powinny być z czasem lub na innych zasadach anulowane.

Portal prowadzi również swojego bloga, na którym można znaleźć wiele cennych informacji. Znajdą się tu wskazówki dotyczące tego, jak pisać poszczególne rodzaje tekstów, w jaki sposób teksty są oceniane i sprawdzane i jakie zmiany są aktualnie wprowadzane. Platforma rozwija się dynamicznie i cały czas nowe usprawnienia są oferowane copywriterom. Oby tylko zmieniły się również stawki. Jeżeli chcesz samodzielnie sprawdzić platformę, załóż konto i zaloguj się, by poznać aktualne stawki.

Nie musisz jednak zgadzać się na niskie stawki i wygórowane żądania klientów platformy. Możesz zmienić układ sił i wybierać, z kim chcesz pracować. Weź udział w moim szkoleniu i stań się copywriterem, którego szukają klienci!

Słowa kluczowe: textbookers opinie, portalu textbookers, pisanie tekstów, tekst próbny, textbroker opinie, textbroker zarobki, każde zlecenie, tekstu próbnego, strony internetowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *