10 wskazówek jak tworzyć dobre teksty

Jak tworzyć dobre teksty
Jak tworzyć dobre teksty

Dobre teksty to nie tylko fenomenalna znajomość tematyki i umiejętność sprawnego posługiwania się językiem. Teksty w internecie czytane są w specyficzny sposób. Pierwszy etap ich weryfikacji to scrollowanie. Jeżeli ten etap przejdą pomyślnie, dopiero czytane są starannie, z uwagą i zaangażowaniem. Żeby jednak scrollowanie wypadło pomyślnie, trzeba czymś przykuć uwagę czytelnika. Dlatego teksty pisane do sieci powinny mieć szczególną konstrukcję, która pozwala na przeskanowanie ich wzorkiem. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, pisząc treści, mające znaleźć się w internecie.

  1. Dobre teksty dotyczą ciekawych tematów, które są interesująco opracowane

Temat to pierwsza rzecz, na którą użytkownicy zwracają uwagę. Temat decyduje, czy tekst w ogóle będzie skanowany wzrokiem. Jeżeli nie zaciekawi, nie ma co liczyć nawet na kliknięcie. Temat to zasadniczy i najważniejszy element. Jeżeli wzbudzi zainteresowanie, czytelnik kliknie link i przejdzie do tekstu. I wtedy znów trzeba go będzie zaciekawić.

2. Lid pozwala utrzymać uwagę

Lid to kilka pierwszych zdań, które zamieszczone są pod tytułem. Powinien być stosunkowo krótki i zawierać podstawowe informacje, które uzasadniają podjęcie tematu i krótko informują, o czym będzie tekst. To pierwsze zdania, na których czytelnik skupia swoją uwagę i powinny być starannie dobrane i dopasowane. W niektórych opracowaniach, dotyczących tworzenia tekstów do sieci można znaleźć wskazówkę, by lid był ogólnym podjęciem tematu i wymuszał zainteresowanie szczegółami opisywanego zagadnienia.

3. Chwytliwe nagłówki akapitów utrzymują napięcie

Kolejnym elementem, który powinien być dla czytelnika atrakcyjny, są nagłówki poszczególnych akapitów. Informują, o czym jest akapit, ale również stanowią swego rodzaju spis treści, zestawienie podejmowanych zagadnień. Warto się o nie postarać, ponieważ na ich podstawie czytelnik określa, czy tekst zawiera informacje ważne i wartościowe, czy też czytanie będzie jedynie stratą czasu.

4. Język twojego tekstu musi być poprawny, ale nie tylko…

Oczywiście, ważne, żeby był poprawny, ułatwia to czytanie i uwiarygadnia autora, jako znawcę. Ważne jednak, by tekst był napisany językiem odbiorcy. Jeżeli odbiorca docelowy to fachowiec i profesjonalista, język może być nieco bardziej zaawansowany. Jeżeli to tekst, który ma być przyjemny do poczytania przy kawie, powinien być napisany językiem prostym, lekkim i przyjemnym, żeby zdania same wpadały do głowy.

5. Buduj zdania różnorodne

Bardzo ważne jest staranne budowanie i komponowanie zdań. Dobrze, żeby były krótkie, proste. Nie mogą być wieloznaczne. To ułatwia czytanie, a proste zdania „wpadają” w oko nawet w czasie skanowania tekstu. W ten sposób zyskujesz szanse na to, że czytelnik przeczyta cały tekst, ponieważ „wpaść w oko” może trochę więcej niż tylko temat czy nagłówek.

Dobre teksty wymagają przygotowania
Dobre teksty wymagają przygotowania

6. Wypunktuj ważne informacje

Budowa każdego akapitu ma niezwykle duże znaczenie, w tym też ogromną rolę odgrywają wypunktowania. Takie wyliczenia:

  • wprowadzają porządek do tekstu;
  • zwracają, przykuwają uwagę;
  • pozwalają zauważyć ważne kwestie;
  • powodują, że tekst jest bardziej czytelny.

7. Warto cytować

Jeżeli mottem do tekstu może być ciekawy i interesujący lub przyciągający uwagę cytat, to warto go zastosować. Warto też wykorzystać takie nawiązanie w treści. To wzbogaca tekst, czyni go ciekawszym. Powoduje, że tekst jest mniej jednolity. Cytat może być też merytorycznym uzupełnieniem treści, nie tylko mottem czy przesłaniem.

8. Źródła wiedzy mogą pomóc

Jeżeli tekst jest naukowy, specjalistyczny to obecność źródeł jest w nim wręcz obowiązkowa. Jednak tekst „życiowy” również można ciekawym źródłem wzbogacić. Wystarczy nawiązać do badań naukowych, do opinii ekspertów i temu podobne. Co zyskujesz dzięki źródłom? Tekst i autor stają się bardziej wiarygodni, bardziej poważni i bardziej eksperccy. Tym samym może liczyć nawet na udostępnienia.

9. Warto dobrze kończyć

Zakończenie tekstu powinno być krótkim podsumowaniem, zestawieniem i odpowiedzią na pytanie lub zagadnienie, które podejmowane było na początku. Wielu czytelników czyta jedynie początek i koniec. Jeżeli one ich przekonają, to wówczas czytają całość. Dlatego właśnie trzeba bardzo starannie dopracować koniec. Być może to on spowoduje, że czytelnik się przy tekście zatrzyma.

10. Estetyka ma znaczenie

Dobre teksty, po napisaniu powinny zyskać atrakcyjny wygląd. Dobre teksty to nie tylko treść, to również układ i rozmieszczenie. Trzeba więc zadbać o podział na akapity, zastosować między nimi światło. Ważne słowa lub zagadnienia powinno się pogrubić. Pozwolą one przyciągnąć wzrok czytelnika i być może okażą się właśnie tym, czego on w tym tekście szuka. Dobrze wyglądają również zdjęcia i grafiki w tekście. Mogą go uzupełniać lub ozdabiać.

Podsumowując, warto zadbać o pisany przez siebie tekst nie tylko pod względem merytorycznym i treściowym. Jego graficzna oprawa, układ i wykorzystanie różnych elementów (wypunktowania, cytaty, pogrubienia) mają nie mniejsze znaczenie. Często są to decydujące elementy, które sprawiają, że czytelnik w ogóle skupi się na tekście.

Jeżeli jako przedsiębiorca masz problem z napisaniem ciekawego i pociągającego czytelników tekstu o swojej branży – napisz do mnie za pomocą formularza kontaktowego lub na adres: kontakt@www.sferacopywritera.pl. Razem opracujemy strategię marketingu treści, a ja Twoje usługi i ofertę ubiorę w słowa.

Jeżeli jesteś copywriterem, który chciałby doskonalić swój warsztat. Zapraszam do zakładki „szkolenia online” oraz „materiały do pobrania„. Znajdują się tam propozycje darmowych i płatnych szkoleń, a także ćwiczenia w pdf, które można pobrać, by samodzielnie potrenować swoje umiejętności. Możesz też odwiedzić mój sklep, w którym znajdziesz wiele wartościowych kursów i szkoleń z zakresu copywritingu.

20 thoughts on “10 wskazówek jak tworzyć dobre teksty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *